Fuzûlî Twitler Önsöz

Toplasam kitap olurdu dedim, topladım kitap oldu!..

Fuzûlî Twitler - Henüz yazılmamış bir kitaptan alıntılar...

Tivitlerden de kitap mı olurmuş diye düşünüyorsanız, bu önsözü okumadan tivitleri okumaya geçmemenizi tavsiye ediyorum.

Asıl yapmak istediğim tivit yazmak değil, yıllardır oraya buraya yazarak kaydettiğim notları toparlayıp genişleterek kitaplar, hiç değilse bir kitap yazabilmekti.

İstemeye istemeye Facebook’a, bir zaman sonra da Twitter’a girdim. Bu yıllar içinde, içinde bulunduğum şartlar nedeniyle uzun makaleler, kitaplar yazmaya zaman ve imkân bulamadığımdan, bu tarz platformlarda paylaşmak, duyurmak istediğim bilgileri, fikirleri yazdım. Böylece forumları, Facebook’u, Twitter’ı aynı zamanda birer not defteri gibi kullanmış oldum. Tivitlere harcadığım zamanı biriktirip hepsini birden kullanma imkânım olsaydı kim bilir kaç kitap çıkardı. Tıpkı yıllarca kirada oturup toplu parayı bir araya getirme imkânı bulamadığından, çoktan bir ev parası ödemiş olmak gibi.

Burada (Twitter, Facebok vs) söylediklerimiz kaybolup gidiyor. Binbir emekle bilgiler elde edilip bunu birkaç cümleyle özetlemeye çalıştığımız sözler bu şekilde kaybolup gitmesin diye bunları kitaplaştırmanın gerekebileceğini düşündüm. Kısmet olur da bunun sonrasında yıllardır tasarladığım kitaplardan hiç değilse birini daha geniş açıklamalarla tamamlayıp yayınlayabilirsem, yıllardır yazdığım tivitlerin ve notların önemli kısmının yıllar sonra yazılmayı bekleyen kitaplardan alıntılar olduğunu göreceksiniz.

Yazdıklarımın bazılarına ya da birçoğuna katılmıyor olabilirsiniz. Zaten kim kimin her fikrine katılıyor ki? Fakat bir cümleyle özetlediğim bir konuyu söylediğimde itiraz edenlerin çok kez açıkladığım zaman hak verdiklerini, haklısın dediklerini, ikna olduklarını gördüm.

Söylediklerimin ve bundan sonra söyleyeceklerimin daha önce hiç söylenmemiş şeyler olup olmadığını tetkik etmek isteyenler bloglarımda yazdığım yazılara bakabilirler.

Bir kıymetli söz, yerine göre nice sandık dolusu altına bedeldir. Bu kitapta geçen sözlerden tek bir tanesi bile hayat yolunuzda yönünüzü tayin etmeye yarayacak olsa, bu bundan kazanç elde ettiğinizi gösterir. Burada bir kitaba verilen iki üç kuruşun sözü bile edilmez. Zamanımızda çok satan öyle romanlar var ki kitabın tamamını toplasan tek bir kıymetli söz etmez.

İyi okumalar, çalışmalar, düşünmeler...

Cerrah Güner Fuzûlî

Daha uzun ve bilgilendirici olan bu önsözün tamamını kitapta okuyabilirsiniz

Kitabı yazarın kendisinden almak için: Kitabı yazardan al

Kitabı Kitapyurdu'ndan almak için: Kitapyurdu'ndan al

Kitaptan Örnek Tivitler

 

Türk Dil Kurumu yazım ve dilbilgisi kurallarını reddediyorum. Eksik harflerle imla, yanlış alfabeyle dilbilgisi olmaz.

  • 23 Eylül 2016 Cuma 21:06

Kitaptan Örnek Tivitler Okumak İçin Tıklayın:

Kitaptan Örnek Tivitler

 

Kitabın İçindekiler

İçindekiler